fbpx
2011 christmas art party flowers 38 wm

Czy florystyka jest sztuką?

Mogli się o tym przekonać widzowie pokazu florystycznego „Boże Narodzenie klasycznie i nowocześnie” zorganizowanego podczas corocznej wystawy Christmas Art & Party Flowers. Grupa Florystyczna Florand z Bolesławca już trzeci raz, parę tygodni przed świętami Bożego Narodzenia, organizuje spotkanie z pasjonatami florystyki. Przy szklaneczce grzanego wina, ciepłej herbaty, z ciasteczkiem w ręku odbywają się rozmowy o świętach, prezentowanych pracach, trendach florystycznych i dekoratorskich. Wystawy organizowane w ubiegłych latach zgromadziły każdorazowo prawie dwieście osób co jest dowodem na to, że istnieje potrzeba organizacji takich spotkań florystycznych.

2011 christmas art party flowers 38 wm

Pierwsza wystawa dekoracji bożonarodzeniowych zorganizowana była w Zamku Kliczków. W ubiegłym roku floryści mieli okazję prezentacji aranżacji świątecznych w całkiem odmiennych, bardzo nowoczesnych wnętrzach BOK – MCC (Międzynarodowe Centrum Ceramiki) w Bolesławcu. W tym roku, w dniach 25 i 26 listopada 2011 r. korzystając z gościnności Hotelu Garden w Bolesławcu, floryści udekorowali Salę Kryształową tego hotelu.

2011 christmas art party flowers 0 wm_wm

W tym roku wernisaż prac wykonanych przez lokalnych florystów po raz pierwszy poprzedzony był profesjonalnym pokazem florystycznym „Boże Narodzenie klasycznie i nowocześnie”. Imprezę poprowadził znany polski florysta młodego pokolenia – Tomasz Max Kuczyński, który w ubiegłym roku zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski juniorów we florystyce. Reprezentował również Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów Eurofleurs 2010 w Wielkiej Brytanii. Zdobył tam tytuł II wicemistrza Europy Juniorów. Wygrał także konkurs dla najbardziej innowacyjnego pomysłu na mistrzostwach. Obok na scenie swoje pomysły florystyczne zaprezentowała Agata Samsonowicz z Grupy Florystycznej Florand. Floryści zaprezentowali kompozycje i aranżacje kwiatowe, które nie tylko podkreślają wyjątkową atmosferę świat Bożego Narodzenia, ale także przeniosły zafascynowanych widzów w niezwykłą, świąteczną scenerię. Ciekawe pomysły na ozdobne pakowanie prezentów, dekoracje choinek i stołu świątecznego zaprezentowały Izabela Stachecka oraz Marta Pruszyńska z Fabryki Artykułów Florystycznych Plastiflora.

2011 christmas art party flowers 1 wm

Tomasz Max Kuczyński podczas prezentacji swoich pomysłów florystycznych starał się pokazać kompozycje które mogą wykonać zawodowcy, a klienci kwiaciarni mogą je później kupić, oraz dekoracje, które każdy z nas mógłby wykonać z ogólnie dostępnych materiałów z okolicznych ogrodów, łąk i lasów. Ciekawe dary przyrody wystarczy odpowiednio połączyć z czymś co mamy w domu i w ten sposób można stworzyć sobie ciekawą dekorację świąteczną. Na pytanie jednego z dziennikarzy czy florystyka to sztuka? Tomasz Kuczyński odpowiedział twierdząco: jak najbardziej, zaczyna się od rzemiosła, a kończy na sztuce. Prawdą jest, że przeważnie dzieła są dość nietrwałe, ale bywają również trwalsze ponieważ mamy różne rodzaje florystyki. Florysta może działać z kwiatami ciętymi, tymi najmniej trwałymi, ale także z roślinami doniczkowymi. Można tworzyć ciekawe kompozycje z suszu oraz coraz piękniejszych roślin sztucznych. Podczas tych świąt na stołach modna będzie kolorystyka klasyczna w nieco awangardowej formie. Boże narodzenie kojarzy nam się z domowym ciepłem, z czerwieniami, zieleniami tak jak jest to w tradycji i różne szaleństwa nowoczesne owszem są wskazane, ale zdaniem mistrza, każdy z nas jednak Boże Narodzenie kojarzy z klasyką.

2011 christmas art party flowers 24 wm 2011 christmas art party flowers 47 wm

Tomasz Max Kuczyński w przerwie i po zakończeniu pokazu chętnie odpowiadał na pytania widzów i dawał dodatkowe wskazówki na temat jak wykonać profesjonalne kompozycje. Obserwatorzy dopiero na pokazie zwracali uwagę na to, jak ciekawe kompozycje można tworzyć z czegoś, co na co dzień nie zauważali w swoim otoczeniu. Wiele oryginalnych dzieł było stworzonych z bardzo pospolitych elementów: jagodziny, mchu, wierzby mandżurskiej, gałązek forsycji, jabłek – liczy się tylko pomysł na stworzenie ciekawej form i odpowiedniego zestawienia tych elementów. Nie zabrakło też kompozycji i bukietów wykonanych z rzadziej spotykanych roślin, które można kupić w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach, takich jak te prowadzone przez organizatorów. Na pokazie można było podziwiać, wręcz dotknąć bukiet z Cyperus papyrus połączony z neriną lub ciekawą dekorację świąteczną na tacy ozdobioną kwiatami Helleborus niger. Nowoczesna forma florystycznej choinki z ciekawie ułożonymi liśćmi pandanusa ozdobionych drobnymi, białymi kwiatami euforbi wzbudziła szczególne zainteresowanie oglądających.

2011 christmas art party flowers 43 wm 2011 christmas art party flowers 46 wm

Agata Samsonowicz zaprezentowała dekoracje różnych wielkości od wianków świątecznych do zimowego drzewa. Zainspirowała choinką i bukietem pachnącym czekoladą, pomysł ozdabiania róży czekoladą spodobał się również mistrzowi, który stwierdził, że w przyszłości na pewno wykorzysta tą technikę. Przedstawiła ciekawe kompozycje z rdestu, jabłek i różnego rodzaju igliwia. Florystka z Grupy Florystycznej Florand, na co dzień pracująca w jednej z kwiaciarni Bukieciarz w Bolesławcu zrealizowała na scenie bardziej praktyczne pomysły, które na co dzień najczęściej zamawiają klienci.

2011 christmas art party flowers 12 wm 2011 christmas art party flowers 26 wm

Designerki z Plastiflory Izabela Stachecka i Marta Pruszyńska specjalizujące się na co dzień w aranżowaniu wnętrz i dekoracjach z użyciem wstążki, papieru, tkanin czy ozdobnych folii zaprezentowały na pokazie profesjonalne pakowanie prezentów, kompozycje w naczyniach, ozdoby choinkowe oraz aranżacje stołów. W tym roku obowiązkowym trendem kolorystycznym jest dla nich turkus w towarzystwie zieleni butelkowej i granatu. Zaproszone dekoratorki z łódzkiej Plastiflory w wolnej chwili zainteresowanym widzom udzielały krótkich lekcji jak stworzyć piękne kokardy z materiałów jakie przywiozły ze swojej Fabryki Artykułów Florystycznych.

2011 christmas art party flowers 34 wm 2011 christmas art party flowers 35 wm

Oklaski widzów po zakończeniu tworzenia każdej z prac były wymowną oceną prezentowanych umiejętności i kunsztu zaproszonych profesjonalistów. W kuluarach było słychać, w których rozmówcy zgodnie twierdzili, że nie spodziewali się takiego pokazu i to co czynili floryści i dekoratorzy na scenie to wielka sztuka. Impreza trafiła do kalendarza lokalnych wydarzeń kulturalnych oraz ogólnopolskich imprez florystycznych. W tym roku imprezę patronatem medialnym objęły najważniejsze media z branży kwiatowej, na łamach których wkrótce ukażą się fotorelacje z pokazu i wystawy. Mam nadzieję, że Bolesławiec dzięki takim imprezom stanie się ważnym ośrodkiem na florystycznej mapie Polski.

2011 christmas art party flowers 20 wm 2011 christmas art party flowers 42 wm

Celem pokazu i wystawy było zaprezentowanie szerokiej publiczności różnorodnych sposobów nakrywania oraz dekorowania stołów i wnętrz świeżymi kwiatami w okresie świąt Bożego Narodzenia. Widzowie mieli okazję podziwiać specjalnie przygotowane kolekcje, do których zostały dobrane dekoracje świąteczne na drzwi, stoły, okna, czy komody. Miłośnicy klasyki i nowoczesności znaleźli tu szereg inspiracji.
Jeszcze do świąt efekty wystawy możemy oglądać w kwiaciarniach Bukieciarz, salonie florystycznym Amazonia w Bolesławcu oraz w siedzibie pracowni florystycznej Party Flowers w Bożejowicach.

2011 christmas art party flowers 37 wm

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy: pracownikom firmy FLORAND i BUKIECIARZ, oraz wszystkim firmom, które chętnie odpowiadały na nasze prośby.

pokaz zaproszenie rewers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.