fbpx
bukiet ślubny

Bukiet ślubny – do czego musi pasować?

Bukiet ślubny to jeden z najważniejszych elementów ceremonii. Dopełnia i wyróżnia Parę Młodą, a przede wszystkim jest symbolem zaślubin. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże Pannie Młodej w doborze idealnego dla siebie.

bukiet ślubny
Fotografia: Very Lucky Star

Bukiet ślubny – czego unikać?

Po pierwsze: bukiet musi przetrwać wiele godzin w nienagannej kondycji. Oczywiście, Twój florysta zabezpieczy go, aby tak było. Jednak warto wziąć pod uwagę jego sugestie na temat gatunków kwiatów oraz roślin, które w takim bukiecie sprawdzą się najlepiej. Razem na pewno stworzycie ten jedyny, wymarzony bukiet tylko dla Ciebie!

bukiet ślubny
Fotografia: Bernard Łętowski

Po drugie: zapach! Jest to niezwykle istotne, jeśli bierzecie ślub podczas upalnych miesięcy. Zbyt intensywna woń niektórych kwiatów może Wam po prostu przeszkadzać, zwłaszcza, jeśli jesteście wrażliwi na zapachy. Pamiętaj, że ślub wiąże się z ogromnym stresem, a Wasze zmysły tego dnia będą niezwykle pobudzone.

Po trzecie: unikaj kwiatów oraz roślin, które barwią! Ostatnim, czego chcesz to plamy na białej sukni ślubnej, dlatego pomyśl o tym już na samym początku, podczas doboru gatunków, które znajdą się w Twojej wiązance.

Fotografia: Brańka&Kowaleczko

Bukiet ślubny a Para Młoda

Dobór tego najważniejszego w życiu bukietu wcale nie musi być trudny i stresujący. Wystarczy, że będziesz kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

1. Bukiet ślubny musi być dopasowany do sukni. Jeśli ta jest bogato zdobiona i efektowna – unikaj dużych kompozycji. Stonowana kolorystyka, niewiele gatunków kwiatów oraz mniejszy format – to sprawi, że unikniesz efektu przepychu, a bukiet ślubny nie będzie zabierał całej uwagi gości. Makijaż również musi być dopasowany kolorystycznie do wiązanki – lub odwrotnie, jeśli wcześniej rezerwujesz make-up niż florystę.

2. Sylwetka oraz postura również mają niemałe znaczenie. Niskie Panny Młode powinny unikać dużych, „ciężkich” kompozycji, aby nie zostać przytłoczone przez bukiet. Okrągłe bukiety najlepiej pasują do wysokich oraz szczupłych kobiet, jeśli zależy Ci na tym, aby wyglądać na smuklejszą – unikaj tego kształtu.

3. Bukiet ślubny musi koniecznie pasować do butonierki Pana Młodego. Zwykle zamawia się je w komplecie i bardzo ważnym jest, aby te dwa elementy były spójne. Również wianek/kwiaty we włosach muszą komponować się z bukietem i być stworzone w tym samym stylu.

bukiet ślubny
Fotografia: MagicznyPixel

4. Jeśli planujesz także zakup bukietów dla Mamy, Teściowej i/lub druhen – ich wiązanki również muszą komponować się z Twoją. Podobnie jak butonierki drużby Pana Młodego i/lub wianki dla dziewczynek sypiących kwiatki.

Bukiet ślubny a reszta dekoracji

bukiet ślubny
Fotografia: Bartek Sadowski

Najczęściej spotyka się dekoracje ślubne i weselne utrzymane w podobnej kolorystyce, zawierające te same gatunki kwiatów i roślin. Jednak czy jest to wymóg? Oczywiście, że nie! Bukiet ślubny może być całkowicie różny od reszty kompozycji kwiatowych. Dekoracje florystyczne powinny być spójne ze stylem, kolorystyką i/lub motywem przewodnim wesela.

Jednak ta zasada nie dotyczy bukietu. Ten ma pasować przede wszystkim Pannie Młodej i być dopełnieniem jej wyglądu. Więc jeśli marzy Ci się bukiet całkiem inny od planowanego wystroju kościoła i/lub sali weselnej – nic nie szkodzi. Najważniejsze, aby pasował do Twojej sukni, makijażu oraz Ciebie i Twojego przyszłego męża.

Fotografia: Bartek Sadowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.