fbpx

Poinsecja ma swoje święto

Dzień 12 grudnia w kalendarzu niestandardowych świąt jest zarezerwowany przez poinsecję, czyli gwiazdę betlejemską. Od 1852 roku jest on szczególnie celebrowany w Stanach Zjednoczonych, a z roku na rok zdobywa coraz większą popularność również w Europie. Wiele osób zadaje sobie pytanie jaka jest geneza tego święta i jak należy je obchodzić.

Gwiazda i jej ambasador

Dzień Poinsecji upamiętnia śmierć Joela Roberta Poinsetta, który był pierwszym amerykańskim ambasadorem w Meksyku i wielkim entuzjastą roślin. To on w 1828 roku odkrył w Meksyku dziko rosnące poinsecje i oczarowany ich pięknem sprowadził je około 200 lat temu do USA nadając im swoje imię. Stąd wywodzi się nazwa Poinsettia i jej spolszczona wersja- poinsecja. Bardzo szybko ta niezwykła roślina ze swoimi okazałymi, czerwonymi przylistkami rozprzestrzeniła się po całym kraju i znalazła rzesze miłośników. Joel Robert Poinsett zmarł w dniu 12 grudnia 1851 roku. Rok po jego śmierci Kongres Stanów Zjednoczonych, ku czci dyplomaty, ustanowił 12 grudnia Dniem Poinsecji.

Idealny dzień na przekazywanie pozytywnych emocji

W Dniu Poinsecji mamy szczególną okazję sprawić przyjemność bliskiej osobie, wyznać miłość partnerowi czy podziękować komuś za przysługę. W gorącym okresie przed Bożym Narodzeniem gwiazda betlejemska pozwoli na chwilę oderwać się od codzienności i poczuć magię świąt. Poinsecja jest właściwym, niezobowiązującym prezentem na każdą okazję. Ta piękna zimowa roślina ma tak wiele różnych kolorów i kształtów, że trafi w gust każdego. Sama w sobie jest bardzo efektowna a udekorowana może być niepowtarzaną kompozycją dla osoby, której chcemy ją podarować.

Źródło: Stars for Europe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.