fbpx
biała suknia ślubna

Biała suknia ślubna – moda czy tradycja?

biała suknia ślubna

Każda kobieta, będąc jeszcze małą dziewczynką, wyobraża sobie swój bajkowy ślub. Wielka sala pełna gości, królewski wystrój, pyszne jedzenie i ona… w białej, pięknej sukni niczym księżniczka. 

Skąd jednak wziął się zwyczaj noszenia bieli w dniu ślubu przez Pannę Młodą? Czy zawsze Panna Młoda szła do ślubu w sukni w tym kolorze?

Co symbolizuje biała suknia ślubna? 

biała suknia ślubna

Kolor biały większości z nas kojarzy się jako symbol czystości oraz niewinności. Nic bardziej mylnego, przynajmniej w przypadku stroju Panny Młodej. Biel sukni ślubnej to oznaka niczego innego jak… bogactwa. Niegdyś białe suknie było ciężko wyczyścić, dlatego zwykle służyły tylko na jedną uroczystość. Tylko bardzo zamożne osoby mogły sobie pozwolić, aby sukienkę założyć tylko raz, stąd przyjęło się, że biel jest symbolem zamożnych rodzin.

Mówi się, że pierwszą białą suknię ślubną założyła królowa Maria I Stuart poślubiając Franciszka II Walezjusza. Wywołała tym zresztą niemałe zamieszanie, ponieważ w tamtych czasach Francja uznawała ten kolor za barwy żałobne. 

Jak jednak tradycja noszenia bielu w dniu ślubu zagościła na dobre na całym świecie? W końcu aż do XX wieku biel była zarezerwowana tylko dla bogatych Panien Młodych. Mniej zamożne kobiety zakładały swoją najlepszą sukienkę – kolor nie był istotny. 

Biel podbija świat 

biała suknia ślubna

Biała suknia ślubna zyskała ogromną popularność dopiero w latach 50-tych XX wieku. Zaraz po wojnie odbył się ślub Grace Kelly z księciem Monako – i to właśnie ona założyła biel jako Panna Młoda. Mówi się, że właśnie to wydarzenie zapoczątkowało modę na białe suknie ślubne na całym świecie. Już nie tylko rodziny królewskie oraz gwiazdy Hollywood brały ślub w takim kolorze – wszystkie Panny Młode zapragnęły sukni niczym Grace Kelly. 

Biała suknia ślubna – czy to konieczność? 

biała suknia ślubna

Całkiem niedawno Panny Młode zaczęły wybierać suknie ślubne w innych kolorach – nie tylko w odcieniach bieli i kremu. Projektanci wychodzą im na przeciw tworząc propozycje także w żywych barwach. Czerwień, róż, fuksja, a nawet błękit zaczęły przez ostatnie lata podbijać wybiegi i salony sukien ślubnych.

A wy, jak sądzicie? Czy to konieczność, aby Panna Młoda szła do ślubu w bieli?

biała suknia ślubna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.