fbpx
kilka druhen

Kilka druhen na ślubie – czy to możliwe? 

kilka druhen

Marzy Ci się cały zastęp druhen i drużbów otwierający Wasz orszak ślubny? Masz kilka oddanych przyjaciółek lub bliskich kobiet w rodzinie? Chciałabyś każdą z nich wyróżnić w swoim wielkim dniu? Kilka druhen oraz drużbów to zwyczaj, który przyszedł do nas z zachodu. Co ciekawe, wcale nie tak niedawno, jak wielu z nas się wydaje. Jak to zorganizować na własnym ślubie? Już spieszymy z odpowiedzią!

Kilka druhen i kilkoro drużbów 

kilka druhen

Zwykle wybiera się do pełnienia tej roli więcej niż 3 osoby. Wyróżnia się dwie, które w Urzędzie Stanu Cywilnego lub Kościele pełnią funkcję świadków (inaczej druhna honorowa i drużba honorowy). W zastępie Panny Młodej stają najbliższe przyjaciółki, koleżanki, siostry czy kuzynki. U Pana Młodego – bardzo podobnie. Aby zostać druhną lub drużbą nie trzeba osiągnąć konkretnego wieku, można być zarówno panną/kawalerem jak i mężatką/żonatym. 

Zasada jest bardzo prosta, po stronie małżonki stoją kobiety, po stronie męża – oczywiście mężczyźni! 

Liczba druhen i drużbów jest dowolna. Jak to mówią: „Im więcej, tym weselej”. Co ważniejsze – obowiązki wtedy rozkładają się na wiele osób, dzięki czemu Para Młoda ma pewność, że wszystko będzie załatwione w dniu ślubu. No właśnie… Jakie są te obowiązki? 

Obowiązki druhen 

Chabrowy ślub

Przede wszystkim druhny i drużbowie to najlepsi doradcy Pary Młodej. Ich „praca” rozpoczyna się już przed ślubem i może dotyczyć wielu aspektów – zależy na co się umówicie. 

Dobór strojów, makijażu, biżuterii, atrakcji, pomoc w tworzeniu listy gości i ich usadzeniu, tworzenie listy prezentów… Sami wiecie jak dużo jest pracy przed ślubem. Przyda się każda para rąk do pomocy. Na ślubie również warto rozdzielić obowiązki. Na przykład jeden z drużbów może zajmować się roznoszeniem wódki, druhny za to mogą sprawować pieczę nad prezentami. 

Wygląd druhen i drużbów

kilka druhen

Orszak ślubny robi największe wrażenie, kiedy wszyscy wyglądają tak samo. Druhny najczęściej mają identyczne suknie (lub w tym samym odcieniu). Czasem najbliższa Pannie Młodej druhna (inaczej świadkowa) ma inną sukienkę od reszty. Łączyć druhny mogą także bukiety stworzone na wzór tego, który niesie Młoda. Drużbowie mogą posiadać takie same butonierki co Pan Młody. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.