fbpx
rzucanie bukietem

Rzucanie bukietem – skąd się wzięła ta tradycja?

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wziąć się zwyczaj rzucania bukietem lub welonem podczas oczepin? To dość ciekawe, ponieważ nasze babcie i prababcie ten zwyczaj najprawdopodobniej pamiętają zupełnie inaczej…

rzucanie bukietem

Bukiet – symbolika

Bukiet lub wianek to powszechny symbol panieństwa. Jakiś czas temu już pisaliśmy na naszym Facebooku, że dawniej, Pannie Młodej podczas oczepin, ściągało się wianek i obcinało warkocz. Stąd najprawdopodobniej wzięła się tradycja rzucania bukietem, którą możemy interpretować jako symbol rozstania z panieństwem. Osoba, która bukiet złapie, ma w najbliższym czasie pożegnać się z panieństwem i zostać gospodynią na własnym weselu…

rzucanie bukietem

Rzucanie bukietem dawniej 

Tradycja samego rzucania bukietem jest dość nowa. Zaledwie od kilku lat w Polsce, zwyczaj ten panuje na dobre. Wcześniej znane było rzucanie welonem – co funkcjonuje na wielu weselach po dziś dzień.

 

Za to nasze prababcie pamiętają tę tradycję całkiem inaczej!

Za ich czasów każdy z weselnych gości chciał mieć „coś” od Panny Młodej. Bukiet, wianek, suknia, welon, spinka z włosów, element biżuterii… Panny Młode miały za zadanie „uciekać” przed swoimi gośćmi, a jako „okup” rzucały po drodze mniej cenne elementy ubioru. I właśnie tak najprawdopodobniej narodziła się dzisiejsza tradycja rzucania welonem bądź bukietem. 

Trochę ciężko to sobie wyobrazić przy obecnym modelu wesela, które zwykle odbywa się na ponad 100 osób. Już nie wspominając o stroju Panny Młodej wartego ponad kilka tysięcy złotych… 😉 

Rzucanie bukietem teraz

Wielu Pannom jest szkoda pięknej wiązanki… I słusznie! W końcu bukiet ślubny jest niezwykle cenny i jedyny w swoim rodzaju. Właśnie dlatego najprawdopodobniej powstał zamiennik w postaci rzucania welonem. 

Jeśli jednak ani jedna ani druga metoda Ci nie do końca odpowiada – nic nie stoi na przeszkodzie, aby na oczepinach stworzyć własną tradycję lub zamiennik w postaci gry. 

 

Na przykład znaną alternatywa jest stworzenie kółka wokół Panny Młodej. Ta stoi pośrodku z bukietem, wokół którego zawiązane są wstążki. Każda z panien w kółku dostaje drugi koniec wstążki. Panna Młoda z zamkniętymi oczami odcina po kolei każdą z kokardek. Oczywistym zakończeniem jest, że tej panienki, której zostanie ostatnia wstążka, dotyczy wróżba z rychłym zamążpójściem. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.