fbpx
matki boskiej zielnej 11

Święto Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia wierni Kościoła katolickiego świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, która została zabrana do nieba trzy dni po śmierci. Kiedy apostołowie przyszli odwiedzić grób, zamiast niej były kwiaty i zioła. Dlatego stało się zwyczajem szykowanie na to święto bukietów z żyta, pszenicy, ziół, makówek, marchewki – wszystkiego co akurat kwitło. Tego dnia rozpoczyna się sezon na dziękowanie niebu z pomyślne zbiory. Tradycyjnie przygotowuje się do święcenia piękne bukiety ofiarne z różnorodnych roślin i owoców.

Jak mówiło ludowe przysłowie: każdy kwiatek woła, weź mnie do kościoła. Po poświęceniu bukiet nabiera cudownych właściwości, chroni dom i obejście przed wszelkimi nieszczęściami. Po roku bukiet zastępowano nowym, a stary palono.

matki boskiej zielnej 11

Innym zwyczajem są kwiatowe dekoracje na uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP. Od wielu lat mamy zaszczyt dekorować bolesławiecką Bazylikę Maryjną.

matki boskiej zielnej 3 matki boskiej zielnej 5 matki boskiej zielnej 9 matki boskiej zielnej 8

 

1 przemyślenie do „Święto Matki Boskiej Zielnej”

  1. panie Andrzeju nie mam zbyt dużej wprawy w udekorowaniu mojego kościoła na zbliżające się święto i jakoś nie przemawia do mnie ani marchewka ani jabłko a jednak Pana kompozycja jest urzekająca,większość to jednak kwiaty,a gdzie pokrzywa i wrotycz albo mięta ? pozdrawiam
    Elżbieta florystka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.